Flota

Incentive

Zbudowana w 1965r. w szkockiej stoczni w Fraserburgh. Przez 31 lat służyła jako kuter rybacki. W 2007r. pierwszy raz zawitała do Gdańska. Nieszczęśliwie zatonęła w 2016r. Obecnie, w ramach Szkoły Rzemiosł Tradycyjnych dostaje drugie życie.

Podarek

Podarek – podarunek od Pani Hanny, żony Pana Darka, który remont tej jednostki zaczął na własną rękę, wkładając w to mnóstwo serca, jednak skończyć go nie było mu dane. Dzięki jego żonie, Podarek trafił pod skrzydła Fundacji i otrzymał tam nowe życie

Zjawa IV

żaglowiec z duszą i historią

W 2016 roku zaryła burtą w dno, kończąc swój żywot na szwedzkich wodach niedaleko Falsterbo. Początkowo znana pod nazwą „Szkwał”, jako kuter ratowniczy Polskiego Ratownictwa Okrętowego, następnie przebudowana na jacht szkoleniowo-stażowy. Sprowadzona w 2017 do Polski, aktualnie przechodzi remont a jej szanse na lepszą przyszłość zaczynają się urzeczywistniać pod opieką Fundacji Dziedzictwa Morskiego.

Sztorman

jacht z krzaków

Przez lata na jachcie Sztorman organizowane były rejsy po Morzu Bałtyckim. Był wykorzystywany do nauczania żeglarstwa w ośrodkach harcerskich. Po kilku latach postoju w puckich „krzakach”, armatorem Sztormana zostało Bractwo Morza – organizacja non profit zrzeszająca miłośników morza. 

Przed tym, jacht spędził kilka sezonów stojąc na lądzie, a w międzyczasie część jego wyposażenia spłonęła w pożarze magazynu (m.in. silnik i materace). Młodzież w ramach programu stypendium morskiego, własnymi siłami wyremontowała jacht i doprowadziła do ponownego postawienia żagli oraz wyruszenia Sztormana w morze.

Alunia

Zbudowana w latach siedemdziesiątych w Szwecji, służyła rybackiej rodzinie do połowy lat 90. Solidna dębowa konstrukcja, 200 konny silnik Scania i nastawna śruba gwarantowały możliwość pracy i bezpiecznego powrotu do domu na wzburzonych wodach Skagerraku.